Skip to main content

En personlig och erfaren Wordpress och Joomla-byrå.       031-38 60 600     info@webbproffs.se

6 apr, 2026

Ett samlat Webbproffs, Joomlaproffs.se flyttar in

En skärm med nya Webbproffs.se sajten

Joomlaproffs.se fortsätter i Webbproffs.se

För några veckor sedan satte vi upp omdirigeringar från Joomlaproffs.se till Webbproffs.se. Ett naturligt steg där vi samlar allt vi gör under ett och samma namn.

Har vi slutat jobba med Joomla?

Nej. Tvärtom. Vi har aldrig varit mer övertygade om att Joomla är en stabil och relevant plattform. Joomla är dessutom sedan 2025 erkänt som ett Digital Public Good, vilket säger en del om vart det är på väg.

Vi ser också hur fler organisationer, inte minst inom offentlig sektor i Europa, ser över sina digitala plattformar. Där kommer Joomla spela en tydlig roll framåt.

Vi har aldrig varit mer positiva kring Joomla än vad vi är idag.

Varför samlar vi allt under Webbproffs?

Tidigare drev vi två webbplatser. Webbproffs.se för WordPress och Joomlaproffs.se för Joomla. Det fungerade bra ur ett SEO-perspektiv, men innebar också dubbelt arbete och en uppdelning som inte känns lika relevant längre.

Gränserna mellan plattformar suddas ut. Verktyg som YOOtheme spelar en roll där, men även AI förändrar hur vi jobbar. Det är idag betydligt enklare att ta fram kod och lösningar oavsett plattform.

Det har också blivit enklare än någonsin att bygga snabba, skräddarsydda webbplatser med HTML, CSS och JavaScript när det behövs.

Vi är webbproffs. Inte bundna till en specifik plattform.

Samma fokus – bara mer samlat

Det här är inte ett avsteg från Joomla. Det är ett sätt att samla allt under ett starkare och tydligare namn.

Vi jobbar lika mycket med Joomla som med WordPress. Det kommer vi fortsätta göra.

Det här handlar inte om att välja bort, utan om att samla det vi redan gör.

Allt finns nu på Webbproffs.se. Samma kompetens, bara mer samlad.