Skip to main content

En personlig och erfaren Wordpress och Joomla-byrå.       031-38 60 600     info@webbproffs.se

En WordPress-utvecklare jobbar vid sina datorskärmar

WordPress-utveckling som håller i längden

Behöver ni bygga funktioner som inte finns i färdiga plugins? Då är ni i rätt händer.

Vi hjälper företag och organisationer att vidareutveckla WordPress med skräddarsydda lösningar, integrationer och stabil arkitektur, utan att tappa det som gör WordPress hållbart, flexibelt och lätt att förvalta.

Ibland räcker det att konfigurera en bra plugin. Ibland behöver man bygga en lösning som passar verksamheten på riktigt. Vi hjälper er att avgöra skillnaden.

När WordPress behöver anpassas på riktigt

De flesta webbplatser kan byggas med bra standardlösningar. Men när verksamheten växer uppstår ofta behov som inte passar i färdiga mallar.

  • Ni behöver koppla webbplatsen mot ett affärssystem eller extern datakälla
  • Ni vill automatisera processer och minska manuellt arbete
  • Ni behöver inloggning, roller och behörigheter
  • Ni vill bygga ett eget flöde för formulär, ansökningar eller bokningar
  • Ni vill vidareutveckla en befintlig WordPress-sajt utan att bygga om allt
  • Ni vill säkerställa stabilitet, uppdateringar och långsiktig förvaltning

Då är det ofta smartare att bygga en lösning som passar er verksamhet – istället för att försöka anpassa WordPress med ett lapptäcke av plugins.

Projektexempel:

en bild på en 3D-karta med hus oh gator

Interaktiva kartor och sökfunktioner

I vissa projekt är kartan själva kärnan. Då räcker det inte med en standardplugin.

Vi bygger skräddarsydda kartlösningar med filtrering, sök, kategorier och datakopplingar, anpassade för verksamhetens behov och förvaltning.

  • Filtrering och sök i realtid
  • Import av data från externa källor
  • Stöd för egna posttyper och kategorier
  • Optimerat för prestanda och mobil
olika färgade kuber

API-integrationer och systemkopplingar

WordPress blir som mest värdefullt när det kopplas ihop med resten av verksamheten.

Vi bygger stabila integrationer mot externa system och API:er, så att data kan flöda automatiskt mellan webbplatsen och era verktyg.

  • Affärssystem, CRM och databaser
  • Inloggning och autentisering
  • Betalning, bokning och tredjepartstjänster
  • Import/export och automatiserade flöden

Ni får en lösning som är dokumenterad, säker och byggd för att fungera även när systemen uppdateras.

en bild på massa rosa klossar

Vi utvecklar WordPress-plugins, på riktigt

Vi bygger inte bara kundunika lösningar. Vi utvecklar även egna WordPress-plugins och komponenter som säljs och används av andra webbyråer, frilansare och företag.

Det ställer helt andra krav på kvalitet, kodstruktur, dokumentation och långsiktig förvaltning. Våra plugins måste fungera i många olika miljöer, och fortsätta göra det efter uppdateringar av WordPress.

För dig som kund betyder det en sak: du får en utvecklingspartner som kan bygga stabila lösningar på systemnivå, inte bara konfigurera färdiga mallar.

Besök JPro Studio

Har ni en idé som borde bli en egen plugin eller modul? Vi hjälper er att utveckla den, och kan även bidra med strategi kring hur lösningen kan paketeras och återanvändas i fler projekt.

Redo att vidareutveckla er WordPress-webbplats?

Har ni behov som inte ryms i standardlösningar? Vi hjälper er att ta fram en stabil och långsiktig WordPress-lösning. Beskriv ert projekt